Reklama
 
Blog | Tomáš Nahodil

O něčem navíc

S blížícím se říjnovým sněmem České advokátní komory mohou pozorní čtenáři na sociálních sítích čím dál častěji zaznamenat diskusi advokátů o tom, jaká naše Komora v uplynulých čtyřech letech od posledního sněmu byla a jakou by ji chtěli mít v těch dalších.

V tom zásadním se od sebe nelišíme. Nerozcházíme se, ani nepopíráme. Přejeme si Komoru silnou a nezávislou. V počtu dvanácti tisíc aktivních advokátů je však už obtížnější shodnout se na dalších prioritách a vizích. Měla by vůbec Komora nějaké mít? Nestačí už, že tu je? Má kromě toho nabízet ještě něco dalšího? Něco navíc? A pokud ano, proč, komu a (za) co?

Mým příspěvkem k této diskusi je představa advokátní komory jako přívětivého servisu pro advokáty. Je-li advokacie službou našim klientům, chápu Komoru a převážnou část jejich aktivit jako službu advokátům.

Každý advokát má jiné potřeby, které se odvíjejí většinou od toho, jaký typ advokacie vykonává. Nejvíc advokátů, deset tisíc z dvanácti (či ještě lépe a přesněji, osm a půl tisíce z dvanácti, protože patnáct set advokátů z těch deseti tisíc podle statistiky advokátní komory spolupracuje s jinými), jsou advokáti „sami na sebe“. Nepracují v advokátních firmách. Své kanceláře nemívají koupené, ale jen pronajaté. Nikdo jim nenabízí služební mobil, notebook, stravenky ani jiné benefity. Není, kdo by měl a mohl. Až si na ně vydělají, koupí si je sami. Nebo si je sami pořídí na úvěr a splácí.

Je pro mne překvapivým zjištěním, že notářská komora svým členům, bezmála pěti stům notářům, umožňuje přes intranet používat právnický program – databázi zákonů, rozsudků a literatury. Notáři jí za to nic neplatí. Tedy, platí jí jen roční členské příspěvky. Tak jako advokáti té své.

Nepřijde vám to příjemné? I kdyby advokátní komora s vydavatelskými domy (na trhu jsou nejméně tři, které takové právnické počítačové programy nabízejí) vyjednala hromadnou licenci s přístupem třeba jen k judikatuře nebo vzorům, byl by to skvělý servis pro všechny advokáty. Něco navíc.

Zájem tu je i z druhé strany. Z jednoho vydavatelského domu mi už odepsali, že pokud je o to advokátní komora požádá, nabídku hromadné licence, podobné té používané notáři, pro ni rádi vypracují.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama