Reklama
 
Blog | Tomáš Nahodil

Můj klient má právo nevypovídat. „Tak za tohle půjdete s námi i vy, doktore.“

Česká advokátní komora se ostře ohradila proti trestnímu stíhání advokátů jen za to, že své klienty (ve fázi před zahájením jejich trestního stíhání, tj. při tak zvaném podání vysvětlení) poučili o právu nevypovídat.

Neznáme podrobnosti. Anonymizované policejní usnesení o zahájení trestního stíhání těchto advokátů, tak aby z něj nešly zjistit jejich totožnost ani konkrétní klientský případ, advokátní komora nezveřejnila. Možná by to ale při přísném splnění těchto podmínek nebylo vůbec od věci.

Pokud advokát trestnou činnost svých klientů neorganizuje, nenavádí je k ní, ani jim s ní nepomáhá, není tu pro jeho trestní stíhání místo, protože poskytováním právních rad jen dělá svou práci.

Tak jako k lékařům chodí nemocní lidé, a ne ti zdraví, nenavštěvují ani advokáty klienti bez problémů, nýbrž ti, co nějaké mají anebo si myslí, že brzy mít budou. Lékaři léčí. Advokáti radí. Tak to chodí, co svět světem stojí.

Není trestné poskytovat právní pomoc podezřelému, ani obviněnému. Je trestuhodné to nevědět. Stejně jako to vědět, a přesto anebo právě proto advokátům jinými slovy říct tak za tohle půjdete s námi i vy, doktore.

Uvidíme, co se stane, až tyto advokáty jejich obhájci poučí, že mají právo nevypovídat.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama